Sceninis pseudonimas Igor Silin

Duo „Zikr"

"Tai buvo ne visai suprantama. Aiškiai jautėsi religinis gaudžiančių Silino giesmių „Šventovė" ir „Meditacija" pobūdis. Bet akivaizdus buvo ir žemiškas pradas, tai patvirtino pirmoji dalis - „Ugnies stichija". Atrodė, kad keturios vokalinės improvizacijos - „Mūšis", „Gyvenimas", „Apsivalymas" ir „Išaukštinimas" - sujungia dvasinį ir fizinį polius į vieną ilgą kūrinį. Kaip amerikiečiui muzikos kritikui, bent jau pakenčiamai išmanančiam visas pasaulietinės ir etninės muzikos sritis, įskaitant ir Rusijos bei Rytų Europos, man atrodė, kad „Zikr" muzikoje galiu atpažinti ir išskirti įvairiausius stilius. Bet nė vienu momentu negalėjau visiškai įsitikinęs pasakyti, kokie tai stiliai, ir šis faktas suteikia dar daugiau žavesio „Zikr" būdingam žmogaus balso be žodžių grynumui.

Ši muzika labiausiai primena du besivaržančius „scat" dainininkus. „Scat" - tai vokalinė džiazo technika, kurią naudoja tokie įžymūs džiazo dainininkai, kaip Sara Vaughan: šio stiliaus atlikėjai vietoj dainos teksto taria bet kokius beprasmius skiemenis. Skirtumas tas, kad „Zikr" tai daro su melodija. Džiazo dainininkai turi bent jau dainos kontekstą, kuriame ir improvizuoja, o „Zikr" tarsi kuria dainos melodiją, ir ši melodija gimsta kartu su balsu.
Be unikalius išgyvenimus klausytojams sukeliančios dinamiškos improvizacijos, atsiskleidžia ir kita „Zikr" pusė. Tai stulbinama aistros įtampa, kurią gali justi  iš vokalistų balsų ir atlikimo manieros.

Nuostabu tai, kad Tkačenko ir Silinas dainavo kiekvienas savo pasaulyje ir tuo pat metu kartu - kaip duetas. Kiekvienas dainininkas ėjo savo keliu, bet nuolat liesdavosi su partnerio vokaline linija: jie sąmoningai rėmėsi vienas kito motyvais, gimusiais kažkokioje sakralinėje gelmėje, ir juos tęsė.

Dabar, atsigręždamas atgal, galvoju: kas „Zikr" pasirodyme buvo labiausiai neįprasta? Tai, kaip jis atvaizdavo pirmapradžius ir pačius sudėtingiausius žmonių santykius - santykius tarp vyro ir moters kaip skirtingų, bet lygių vienos visumos dalių".

Jim Bessman, specialusis „Billboard Magazine" korespondentas (JAV, Niujorkas)

 

Aplankykite oficialią "Duo Zikr" svetainę rusų kalba .

Skaitykite daugiau informacijos apie Igorį Kalinauską kaip dainininką rusiškai ir angliškai.